SNOMED CT informacinė sistema

TINKLARAŠTIS: mūsų bendruomenės įtraukimas siekiant pagerinti klinikinę SNOMED CT radiologijos hierarchijos kokybę ir nuoseklumą

 

 

 

SNOMED CT nuolat tobulėja dėl mūsų daugelio akcininkų bendruomenių pastangų ir įsitraukimo.

 

 

Šiame klausimų ir atsakymų įraše, SNOMED Tarptautinis vyriausiasis terminologas dr. Jimas Case'as ir vyresnioji terminologė Maria Braithwaite aptaria iniciatyvą, skirtą pagerinti klinikinę kokybę ir radiologijos hierarchijos nuoseklumą – kodėl daromi pokyčiai, su kuo iš akcininkų dirbama, kaip tai bus daroma ir kaip tai prisideda prie geresnio SNOMED CT aiškumo ir nuoseklumo bei geresnių rezultatų pacientams.

 

 

K: Kokios yra dabartinės hierarchijos problemos ir kaip tai paveikia naudotojus?

 

 

Jau seniai yra neatitikimų su 363680008 potipiais |Radiologinio vaizdo gavimo procedūra (procedūra)| su visiškai apibrėžtu pavadinimu (Fully Specified Name, FSN), kuris svyruoja tarp: „X rentgenas“, „X rentgeno spinduliai“, „paprastas X rentgenas“. Yra daug pavyzdžių, kai visi šie terminai taikomi sinonimiškai kaip ta pati sąvoka, o tai akivaizdžiai gali sukelti painiavą.

 

 

Be to, šių sąvokų modeliavimas yra nenuoseklus, kai metodo atributo reikšmė nesutampa su FSN – aprašymo tipu, kuris unikaliai ir visiškai atspindi klinikinės idėjos prasmę.

 

 

Kadangi tai yra plačiai naudojama turinio sritis, turinti įtakos daugeliui vartotojų, dėl šių pavadinimų ir modeliavimo problemų 363680008 |Radiologinio vaizdo gavimo procedūra (procedūra)| palikuonys buvo neoptimalūs. Pavyzdžiui, 268425006 |dubens rentgeno nuotrauka (procedūra)| turi FSN „rentgeno spinduliuotę“, bet yra modeliuojama naudojant vaizdo gavimo veiksmą 278110001 |Radiologinis vaizdas – veiksmas (kvalifikatoriaus reikšmė)|.

 

 

Jei 268425006 |dubens rentgeno nuotrauka (procedūra)| bus pertvarkyta taip, kad ji atitiktų FSN ir 312254007 |Paprasto rentgeno nuotraukos vaizdavimas – veiksmas (kvalifikatoriaus reikšmė)|, tai atsiras lygiavertiškumas tarp 268425006 |dubens rentgeno nuotrauka (procedūra)| ir 713021002 |Paprasta dubens rentgeno nuotrauka (procedūra)|, kuri šiuo metu yra potipis.

 

 

K: Kokie pokyčiai yra daromi?

 

 

Daromi pokyčiai hierarchijoje nėra maži. Mums reikia atskirti paprastą rentgeno nuotrauką nuo  vaidų gavimo procedūros, kurioje plačiai naudojami rentgeno vaizdai.

Siūlome peržiūrėti 363680008 potipių aprašus ir modelį |Radiologinio vaizdo gavimo procedūra (procedūra)| būtent sąvokos su aprašymais „X rentgenas“, „X rentgeno spinduliai“ ir „paprastas X rentgenas“.

 

 

K: Koks yra jūsų tikslas?

 

 

SNOMED International tikslas yra pagerinti turinio kokybę šioje hierarchijoje, pasitelkiant:

 

 

 

Išsamią informaciją apie pasiūlymą rasite šiame informaciniame pranešime.

 

 

K: Kokia šio darbo apimtis?

 

 

Šis darbas apims atitinkamų nenuoseklių aprašų peržiūrą ir jų atnaujinimą. Svarbu pažymėti, kad siūlome didžiąją dalį šio naujinamo turinio pertvarkyti neišaktyvinant koncepcijos, kad būtų išvengta neigiamo poveikio nustatytam diegimui. Tačiau, jei bus nustatytos pasikartojančios sąvokos, jos bus išjungtos.

 

 

Taip pat peržiūrėsime nenuoseklų modeliavimą ir sukursime naujus šablonus, kad paskatintume nuoseklumą ateityje ir pašalintume dubliavimąsi.

 

 

Rengdami naujas redakcines gaires, kaip įtraukti būsimą tokio tipo turinį, siekiame užtikrinti, kad būsimas šios turinio srities turinio redagavimas atitiktų sutartą metodą ir neatkartotų esamų turinio problemų.

 

 

K: Koks yra šio darbo užbaigimo ir paleidimo laikas? Kur esate procese? Kokie tolesni žingsniai?

 

 

Sukūrėme informacinį pranešimą ir paprašėme savo narių bei bendruomenės jį peržiūrėti ir pateikti savo indėlį iki 2023 m. rugpjūčio 3 d., šis laikotarpis bus pratęstas iki 2023 m. rugpjūčio 17 d., kad bendruomenė galėtų prisidėti prie platesnio masto. Pasibaigus atsiliepimų procesui, pakeitimai bus sprendžiami ir paskelbti SNOMED CT International Edition leidimu nuosekliai per keletą leidimų, pradedant peržiūros ir atsiliepimų periodo pabaigą. Hierarchija bus peržiūrima poskyriuose, o turinys bus reklamuojamas nuosekliuose leidimuose, kol pakeitimai bus baigti. Jie taip pat bus įtraukti į ankstyvojo matomumo Confluence puslapį ir tarptautinio leidimo pranešimus, kad būtų suderinta su mėnesiu, kada jie buvo paskelbti.

 

 

K: Kaip SNOMED International įtraukė atitinkamas bendruomenes ir ką jūs girdite?

 

 

Informaciniu pranešimu pasidalijome su redakcine patarėjų grupe, narių forumu, turinio tarkytojų patariamąja grupe, mūsų klinikiniais vadovais ir atitinkamu standartų partneriu DICOM. Taip pat įtraukėme jį į ankstyvojo matomumo Confluence puslapį, kaip minėta aukščiau. Tie, kurie iki šiol pateikė grįžtamąjį ryšį, patarė, kad svarbu vengti bet kokio neigiamo poveikio nustatytam diegimui. Pavyzdžiui, aktyvių koncepcijų išjungimas gali turėti įtakos nustatytam įgyvendinimui. Tai bus valdoma naudojant istorinę sąsają su aktyvia koncepcija.

Tačiau tai tik pirmas žingsnis, ir toliau sieksime atsiliepimų ir indėlio iš grupių ir organizacijų, kurias labiausiai paveikia šie pokyčiai.

 

 

K: Kaip žmonės gali įsitraukti į šį procesą?

 

 

Jei susidomėjote, siūlome peržiūrėti informacinį pranešimą ir pateikti grįžtamąjį ryšį iki 2023 m. rugpjūčio 17 d. Taip pat galite susisiekti su Maria Braithwaite adresu mbr@snomed.org.