SNOMED CT informacinė sistema

Ar esate alergiškas netvarkingiems alergijos duomenims?

 

 

@flickr.com

Autorius: Celeste Adams, PharmD

 

 

Alergija yra susijusi su daugybe lėtinių ir sunkių ligų. Informacijos apie alergiją gavimas yra svarbus žingsnis siekiant saugaus vaistų išrašymo, nepageidaujamų reakcijų į vaistus (NRV) prevencijos ir priežiūros išlaidų mažinimo.

 

 

Norėdami dalytis šia svarbia informacija visame kontinuume ir užtikrinti aukščiausią pacientų priežiūros lygį, paslaugų teikėjai turi visapusiškai dokumentuoti informaciją apie alergiją elektroniniuose sveikatos įrašuose (ESI). Deja, suinteresuotosios šalys, bandydamos dalytis informacija apie alergiją, susiduria su iššūkiais dėl neišsamių ir nenuoseklių sveikatos priežiūros duomenų. Daugelis gydytojų pasirenka alergiją įvesti kaip nekoduotą laisvą tekstą, nes nesugeba suderinti ESI vartojamos kalbos su pažįstamais alergijos terminais. Kai kurias įkvepiamąsias alergijas (pvz., astmą, šienligę ir alergijas dulkėms bei pelėsiams) gali būti sunku aptikti, nes jos paprastai yra problemų sąraše, o ne alergijų sąraše.

 

 

Alergijų dokumentavimas taps vis svarbesnis, nes alergijos maistui ir aplinkai tampa vis dažnesnės. Jei šia informacija nesidalija institucijos ir paslaugų teikėjai, NRV potencialas tampa daug didesnis. Pavyzdžiui, žemės riešutų aliejaus yra keliuose injekciniuose vaistuose, o gliukozamino tabletės kartais gaunamos iš vėžiagyvių – dvi sritys, kuriose pastaraisiais metais padaugėjo alergijų. Jei paslaugų teikėjai nesąmoningai skirs šių vaistų alergiškiems pacientams, tai turės neigiamų pasekmių. Propofolis yra dar vienas vaisto, galinčio sukelti NRV, pacientams, sergantiems alergija kiaušiniams ar sojai, pavyzdys.

 

 

Neišsamūs ir nenuoseklūs alergijos duomenys yra didelė pramonės problema. Vaistinius preparatus skiriantys gydytojai nepaiso daugiau nei 90 % įspėjimų apie alergiją, skirtą apsaugoti pacientus nuo NRV, nes mano, kad daugelis dokumentuotų ESI vaistų alergijos yra neteisingos ir todėl neturi įtakos paciento priežiūrai.

 

 

Norint visiškai apibendrinti alergijos duomenis, reikalingi klinikiniai natūralios kalbos apdorojimo (KNKA) metodai – galinga dirbtinio intelekto šaka, galinti efektyviai rasti informaciją apie alergiją laisvo teksto laukuose ir paversti nestruktūrizuotus duomenis bendrai naudojamais duomenimis, kuriuos galima analizuoti ir imtis reikiamų veiksmų. KNKA veiksmingumas buvo įrodytas, kai atlikus analizę, buvo nustatyta, kad KNKA technologija sėkmingai aptiko 96,7 % alergenų, užfiksuotų sveikatos priežiūros įstaigų ESI.

 

 

Kai sveikatos priežiūros įstaigos turi įdiegtas sistemas, palaikančias visišką alergijos duomenų kaupimą, kitas žingsnis yra nustatyti tinkamą standartą, kuris bus naudojamas kartografavimui. „Health Language“ sprendimuose kaip pagrindinės gairės naudojamas leidinys „Health IT Interoperability Standards Advisory“. 2022 m. išleistame vadove nurodyta, kad aplinkos alergijos ir maisto alergijos turi būti kodifikuotos į SNOMED CT®. Esant alergijai vaistams, pasirenkamas standartas RxNorm su vaistų klasės alergijomis, susietomis su SNOMED arba MED-RT. Tačiau po kol  kas tai sudėtinga užduotis, nes daugelis sveikatos priežiūros organizacijų neturi išteklių ar reikiamos patirties.